Najrýchlejšie reagujeme telefonicky
Vlhkosť v dome nie je problémom len u starších domov, môžete sa s ňou stretnúť aj v celej rade novostavieb alebo čerstvo zrekonštruovaných obydlí. Mnoho ľudí si myslí, že vlhkosť do domu preniká predovšetkým z vonku. Vlhkosť však býva spôsobená aj bežnými domácimi činnosťami, akými sú napríklad varenie či sprchovanie.
Ako spoznať, aká je v dome vlhkosť vzduchu?
Ideálna vlhkosť v dome sa pohybuje medzi 50 až 60%. Aby ste zistili, aká vysoká je vlhkosť vo vašom dome, použite špeciálny merač vlhkosti, ktorý vám vlhkosť jednoducho zmeria a vy tak zistíte, či je vlhkosť v dome optimálna, alebo je potrebné ju nejakým spôsobom zvýšiť, či naopak znížiť.
Ako sa zbaviť vlhkosti v dome?
Vysoká vlhkosť vzduchu má celý rad nežiaducich dôsledkov, ktoré sa po čase začnú objavovať a zahŕňajú napríklad odlupovanie omietky alebo vznik a množenie plesní. Ak v dome poctivo vetráte a kúrite a napriek tomu sa vám nedarí vlhkosti zbaviť, potom pre vás bude ideálnym riešením odvlhčovač vzduchu, ktorý dokáže vodu vo vzduchu zachytiť, a tak ho logicky vysušuje. Odvlhčovač je vhodný umiestniť napr. do kúpeľne, pretože tam vzniká veľa vlhkosti, ktorá sa následne šíri ďalej po dome.
Ako naopak zvýšiť vlhkosť v dome?
Ak je vlhkosť v dome nízka, tiež to nie je ideálne. V zime môže vplyvom kúrenia dochádzať k zníženiu vlhkosti v dome pod 50%, čo je nezdravé pre dýchacie cesty, a to najmä u astmatikov a ľudí s citlivejšími dutinami. V takom prípade vám pomôžu zvlhčovače vzduchu s automatickou reguláciou. Tie okolo seba uvoľňujú vodnú paru, takže vám pomôžu zaistiť správnu vlhkosť vzduchu vo vašom dome a týmto nepríjemným zdravotným komplikáciám ľahko predísť.
Čo však robiť v prípade, ak je už dom napadnutý plesňami?
Vznik plesne je jasným signálom vysokej vlhkosti vzduchu v dome a pre jeho obyvateľov predstavuje veľké zdravotné riziká. Uvoľňujú totiž nebezpečné spory, ktoré spôsobujú nádchu, kašeľ a prispievajú k vzniku alergií. Plesne sú škodlivé pre všetky vekové skupiny, avšak najviac sú ohrozené deti. Pokiaľ pleseň v dome objavíte, čo najskôr s ňou začnite bojovať.
Existuje celý rad špeciálnych prípravkov, ktorými sa dá pleseň zlikvidovať.
Na jej likvidáciu sa využívajú protiplesňové prípravky s chlórom, aldehydmi, alkoholmi a kyselinami.
Je však potrebné pleseň zlikvidovať hneď v momente, keď objavíte prvé čierne bodky. Akonáhle sa pleseň rozrastie, už si s jej likvidáciou neporadíte sami a je nevyhnutná pomoc špecialistu.
Ak však chcete s plesňou zatočiť raz a navždy, vtedy je nutné zistiť primárnu príčinu vzniku plesne a následne problém eliminovať. S tým Vám naša firma AK hydroizol s dlhoročnou praxou rada pomôže a zabezpečí, aby bola Vaša domácnosť v suchu.
Ak vlhnú steny v horných častiach, príčinou sú takzvané tepelné mosty. Riešením je potom zateplenie alebo odstránenie tepelných mostov iným spôsobom, napríklad špeciálnymi nátermi.
Ak vlhnú steny od podlahy, riešením je buď podrezanie muriva alebo injektáž muriva priamo do steny, ktoré zabránia nasávaniu vody. Stačí stenu navrtať a aplikovať do dier špeciálny prípravok. Ten sa v stene rozšíri, vytvorí kryštáliky a tie zabránia nasávaniu vody. Funguje to perfektne a riešenie je skutočne rýchle.
Ak si našla voda cestu k vám, je ten správny čas pozvať na návštevu nás. Radi obhliadneme vašu nehnuteľnosť a nájdeme najvhodnejší spôsob sanácie, ako opäť ozdraviť vaše steny.
V prípade záujmu, nás neváhajte kontaktovať.