Najrýchlejšie reagujeme telefonicky
Výkvety sú soli alebo zlúčeniny vápna rozpustné vo vode, ktoré sa vyzrážajú na povrchu neomietnutého alebo omietnutého tehlového muriva. Predpokladom vzniku výkvetov je prítomnosť týchto zlúčenín v samotnej tehle, murovacej malte alebo omietke.
Príčiny vzniku výkvetov
Aby sme si s výkvetmi účinne poradili, musíme v prvom rade poznať príčiny ich vzniku. Príčinou vzniku výkvetov je zvýšená vlhkosť v murive, ktorá soli rozpustí a pôsobením difúzneho tlaku vynáša na povrch muriva. Po odparení vody zostáva na povrchu biely alebo žltý povlak – výkvet. Keď sa výkvety vytvoria pred omietnutím, musia sa odstrániť, inak môžu spôsobiť nesúdržnosť omietky s podkladom.
Odstraňovanie výkvetov
Predovšetkým je potrebné najskôr zlikvidovať príčinu ich vzniku, teda ochrániť stenu pred vlhkosťou.
Príčinou vlhnutia, prípadne až zatekania muriva, môže byť porucha strechy, odkvapu, vodovodu, kanalizácie atď.
Po odstránení príčiny treba nechať murivo vyschnúť – vlhkosť pred omietaním nesmie v letnom období prekročiť 6 %, v zimnom období dokonca 4 %.
Potom treba z povrchu neomietnutého muriva drôtenou kefou odstrániť všetky povlaky, prípadne iné nečistoty či uvoľnené kúsky malty alebo tehál. Tento postup sa v prípade potreby môže opakovať niekoľkokrát s určitým časovým odstupom.
V miestach výskytu výkvetov je potrebné urobiť cementový prednástrek s presahom cca 1 m na nepostihnuté miesta (ak projektová dokumentácia nepredpisuje prednástrek všetkých omietaných plôch). Prednástrek sa nechá vyzrieť 2 – 3 dni. Po jeho vyzretí sa môže začať s omietaním.
Metódy prevencie
Na vytvorenie lícového muriva bez výkvetov je vhodné použiť lícové tehly s nízkou nasiakavosťou a vzlínavosťou (tzv. klinkery) a je nevyhnutné použiť špeciálne malty určené na lícové murivo. Ďalším zásadným predpokladom je zabránenie prieniku vlhkosti do konštrukcie. Napríklad pri použití betónových prvkov v lícovom murive treba dať pod ne hydroizoláciu, oporné múriky treba izolovať proti vzlínaniu pôdnej vlhkosti hydroizoláciou nielen odspodu, ale aj medzi murivom, prihrnutou zeminou a podobne. Častou chybou vyúsťujúcou do tvorby výkvetov pri stavbe plotov je zalievanie vymurovaných stĺpikov riedkym betónom so značným prebytkom zámesovej vody.
Príčin vzniku výkvetov na lícovom murive je mnoho a stanovenie ich pôvodu si vždy vyžaduje individuálne posúdenie. Iba malé percento porúch má však príčinu v samotnom keramickom výrobku; vo väčšine prípadov sú na vine sekundárne výkvety, ktoré vznikajú nedodržaním základných pravidiel pri konštrukcii lícového muriva.
Ak hľadáte to najlepšie riešenie pre hydroizoláciu Vášho murovaného domu/stavby, tak ste u nás – AK hydroizol správne. Neváhajte nás kontaktovať a ponechajte hydroizoláciu na náš skúsený tým s dlhoročnou praxou.